Obchody 101 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Kórniku, Poznaniu i Warszawie z udziałem Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego (KBBK).
W Kórniku, dnia 27 grudnia 2019, obchodzono 101- rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Bractwa kurkowe obejmujące Bnin i Kórnik, powstałe w 1745 r. z inicjatywy Teofilii Szołdrskiej Potulickiej z Działyńskich, w czasie zaborów, jako nieliczne polskie organizacje nie przerwały swojej działalności. Kórnik i Bnin przodowały w pracy organicznej, „W najdłuższej wojnie w Europie”. Wielu braci kurkowych z bronią w ręku uczestniczyło, wielu z nich zginęło. wielu też wspierało finansowo powstałe w Bninie i Kórniku kompanie wojskowe i ich działania militarne.
Główne uroczystości obchodów 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Kórniku 27 grudnia 1919 r. rozpoczęto o 17:30 przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, chociaż dzisiaj wiemy, że Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się również w Kórniku o godzinie 16:30, a wiemy to z relacji Sylwestra Gawrycha. O tej bowiem godzinie telefonicznie ogłosił on mobilizację żołnierzy Kompani Kórnickiej, którzy w sile 120 żołnierzy wyruszyli do Poznania.
Liczne delegacje, w tym delegacja bractwa kurkowego złożyły kwiaty przed pomnikiem. Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej do której muzykę napisał Witold Lutosławski. Członkowie Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego (KBBK), po uroczystym przemarszu uczestników manifestacji, z pocztem sztandarowym uczestniczyli w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Krystiana Sammlera i ks. proboszcza Grzegorza Zbączyniaka. W homilii ks. Krystian Sammler wspomniał o wydarzeniach sprzed stu jeden lat i roli kompanii kórnickiej w tych wydarzeniach. We Mszy św. uczestniczyły wszystkie sztandarowe organizacje Gminy Kórnickiej.
W centralnych uroczystościach w Poznaniu, przed Pomnikiem Powstańców oraz w koncercie upamiętniającym wybuch Powstania Wielkopolskiego w 1918 r. „Wielkopolanie śpiewają niepodległej 2019” uczestniczyła delegacja KBBK. Na strzelnicy „Magnum”, członkowie Poznańskiego Bractwa Kurkowego z udziałem członków KBBK rozegrali kolejny turniej strzelecki. Królem powstańczym został Robert Stanisławski. Pierwszym rycerzem Andrzej Jujeczka a drugim rycerzem Jan Urban. Założeniem wieczornego koncertu było wykonanie utworów związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Wspólne śpiewanie tych piosenek i pieśni przez gwiazdy sceny polskiej wraz ze zgromadzoną publicznością oraz widzami było transmitowane po raz pierwszy w programie pierwszym TVP.
Powstanie Wielkopolskie jest w Polsce słabo znane i mało zrozumiałe. Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak od kilku lat organizuje wyjazd licznych delegacji Kół Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 do Warszawy, na obchody tej rocznicy w stolicy. W Kościele Dominikanów na ul. Freta 10 odprawiono Mszę św. W wygłoszonej homilii ksiądz postawił kilka pytań retorycznych: czy bez Powstania Wielkopolskiego możliwa byłaby niepodległa Polska?, czy bez Powstania Wielkopolskiego byłby „Cud nad Wisłą” w 1920r.?, czy Europa wyglądałaby tak jak dzisiaj?. Wydarzenia sprzed 101 lat zmuszają nas do przemyśleń.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczystość oficjalna z udziałem władz i delegacji z Poznania, które złożyły wieńce i kwiaty. Kompania Honorowa Wojska Polskiego, oddała cześć Powstańcom Wielkopolskim w Apelu Poległych oraz Salwie Honorowej. Na Wojskowym Cmentarzu Powązki uczestnicy poznańskiej delegacji złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstania Wielkopolskiego. Marszałek Wielkopolski, Marek Woźniak podziękował uczestnikom delegacji za poświęcony czas, wspomniał też, że „patriotyzm buduje się czynem a nie słowami”. Poznańczycy wywalczyli swoją niepodległość zbiorowym wysiłkiem wszystkich warstw społecznych, dzięki doskonałej organizacji i dzięki waleczności Armii Wielkopolskiej. Sylwester Gawrych, Jarosław Marian Trawiński z Kórnika, są zapomniani jako organizatorzy i dowódcy insurekcji kórnickiej i bnińskiej w 1918r. Jest okazja aby o nich przypomnieć ponieważ nikt z żyjących nie pamięta co naprawdę działo się w Kórniku 101 lat temu i oficjalnie jako organizatora i dowódcę Kompanii Kórnickiej wymienia się jedynie nazwisko Stanisława Celichowskiego. Wśród uczestników Powstania Wielkopolskiego było wielu braci kurkowych, członków organizacji „Sokół” a przede wszystkim dobrze wyszkolonych przez prusaków zahartowanych w bojach I wojny światowej żołnierzy Polaków. Czas przypomnieć te prawdy historyczne. Kórnik w Warszawie reprezentowała czteroosobowa delegacja. Natomiast Środę Wlkp. reprezentowała delegacja 80cio osobowa na czele z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej. Podobnie liczne delegacje przybyły do Warszawy z Jarocina, Gostynia, Opalenicy, delegacje harcerzy, szkół noszących imię Powstańców Wielkopolskich i grup rekonstrukcyjnych. Warto poświęcić dzień aby zamanifestować swoje przywiązanie do pamięci o bohaterach którzy 101 lat temu wywalczyli Wielkopolsce Niepodległość.
Kazimierz Krawiarz