W dniach od 9 do 13. lutego br. w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się 50. Jubileuszowy „Góralski Karnawał”, czyli ogólnopolski konkurs grup kolędniczych, konkurs tańca zbójnickiego i popisy par tanecznych.
Karnawał Góralski jest największą tego typu imprezą folklorystyczną w Polsce i podobnie, jak „Sabałowe Bajania” cieszy się ogromnym zainteresowaniem i ma swoich stałych uczestników i przyjaciół. W tym święcie folkloru, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej od kilku lat uczestniczy gmina Kórnik, jako gmina partnerska.
Z okazji jubileuszowego „Góralskiego Karnawału” do Bukowiny miała udać się liczna delegacja z gminy Kórnik, ale z powodu zakażeń koronawirusem i obowiązku odbycia kwarantanny do Bukowiny Tatrzańskiej udały się dwie mniejsze delegacje. W rozpoczęciu Karnawału uczestniczyła tegoroczna Biała Dama Martyna Piasecka, kierownik Wydziału Promocji Gminy Magdalena Matelska-Bogajczyk, przedstawiciele Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego: Zdzisław Jakubowski i Marcin Nowak ze swoim kapelanem, księdzem proboszczem Grzegorzem Zbączyniakiem. Po dwóch dniach dojechała delegacja radnych Miast i Gminy Kórnik na czele z przewodniczącym Rady Miast i Gminy w Kórnik Adamem Lewandowskim.
Tradycyjnie Karnawał rozpoczął się od parady kolędników, zbójników, muzykantów
i zaproszonych gości, którzy przejechali w góralskich zaprzęgach przez Bukowinę Tatrzańską. Następnie na scenie w Domu Ludowym odbyło się oficjalne otwarcie imprezy, na którą przybyły osób ze świata kultury, polityki, a także przyjaciele Domu Ludowego
i „Góralskiego Karnawału”.
Natomiast wieczorem z okazji 50. Jubileuszowego „Góralskiego Karnawału” odbył się wielopokoleniowy występ Bukowian pt. „Z Bukowiańskik wiyrchow, tatrzańskie widoki”. Występ rozpoczęło najstarsze pokolenie Bukowian pamiętające początki Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Z wielką radością zatańczyli i zaśpiewali wywołując
u wszystkich wzruszenie. Następnie wystąpiła tzw. grupa średnia, która z przycupem ruszyła w taniec. Popłynął śpiew wiyrchowy, a nogi same rwały się im do tańca. Takiego wykonania zbójnickiego jeszcze nie widziano. Ponad 20 chłopów z ciupagami stanęło na scenie – to była niesamowita siła i moc. Program zakończyła młodzież czyli obecny Zespół Góralski „Wiyrchowianie”. Publiczność oprócz pięknych strojów podhalańskich i zaprezentowanego programu mogła zobaczyć jaką wielką wartością jest kultura góralska, tożsamość oraz szacunek do przeszłości, które budują współczesny świat.
W kolejnych dniach przed południem na scenie Domu Ludowego odbywały się przesłuchania konkursowe grup kolędniczych z całej Polski, które zostały zakwalifikowane do bukowińskiego finału w drodze regionalnych konkursów. Wieczorem na scenie odbywały się konkursy tańca zbójnickiego, popisy par tanecznych, występy zespołów regionalnych
i przedstawienia prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy.
Tradycyjnie w ostatnim dniu „Góralskiego Karnawału” odbyły się imprezy plenerowe: wystawa owczarków podhalańskich, zawody strzeleckie o „Turoniowy Róg” i wyścigi kumoterek. Dodatkową atrakcją „Góralskiego Karnawału” były wystawy rękodzieła ludowego. Swój kunszt prezentowali twórcy specjalizujący się w snycerstwie, meblarstwie artystycznym, wyrobach z metalu i skóry, malarstwie na szkle, koronkarstwie i wielu innych dziedzinach.