Kórnicko-Bnińskie Bractwo Kurkowe (KBBK) w Regionalnych Obchodach 1000lecia Koronacji Bolesława Chrobrego w Śremie.
Obchody 1000 rocznicy koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego w 1025 roku, w 2025 r. miały charakter obchodów centralnych w Gnieźnie , w Poznaniu i Warszawie. Na niższych poziomach nie były realizowane, z nielicznymi wyjątkami. W Śremie powołano Społeczny Komitet obchodów tej rocznicy. Komitetowi przewodniczył Zbigniew Tomaszewski, członek zarządu KBBK.
Dnia 29 kwietnia w Kościele Garnizonowym p.w. św. Jana z Dukli w Śremie, ks. płk. Marek Kwieciński odprawił Mszę św. w intencji minionego 1000lecia królestwa Polski. Przed ołtarzem stanęło osiemnaście pocztów sztandarowych: Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, Komendy ZHP, Cechu Rzemiosł, Sztandar Wdzięczności z 1919 r z Dolska ufundowany z okazji Odzyskania Niepodległości za udane Powstanie Wielkopolskie, Okręgu Poznańskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich R.P., Bractw Kurkowych z Dolska, Kórnika-Bnina, Książa i Śremu, Koła Łowieckiego Nr. 74 Ostoja, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie, Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie, LO im. J. Wybickiego ze Śremu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Manieczek, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Dąbrowy, Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Powiatu Poznańskiego
W uroczystości brali udział: Janusz Taciak – przedstawiciel starostwa, Grzegorz Wiśniewski – Burmistrz Miasta i Gminy Śrem, Lidia Grześkowiak – przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Śrem, ppułk Remigiusz Mierzchała – Dowódca 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych, podinspektor Lidia Szymczak -Komendant Policji w Śremie, brygadier Adam Topolski – Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Śremie, Jan Ciszewicz – prezes Okręgu Poznańskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich .R.P. wraz z prezesami bractw kurkowych z Dolska, Kórnika-Bnina, Książa i Śremu, Stanisław Michałowicz starszy cechu w Śremie, Mariusz Kondziela – dyrektor Muzeum Śremskiego.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Weroniki Andrzejczak, które warto zacytować.
Szanowni Państwo, Drodzy Goście, Bracia i Siostry,
Zebraliśmy się dziś w tym świętym miejscu, by uczcić wydarzenie niezwykłe – tysiąclecie koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego. To okazja szczególna. Nie tylko z punktu widzenia historii, ale i naszej narodowej tożsamości. Stoimy dziś na progu wspomnienia sprzed tysiąca lat – aktu, który symbolicznie przypieczętował narodziny polskiej państwowości na arenie europejskiej.
Bolesław Chrobry – syn Mieszka I i Dobrawy – był człowiekiem nieprzeciętnym. Odważny wojownik, sprawny polityk, ale też wizjoner. Jego koronacja, która miała miejsce w roku 1025, tuż przed jego śmiercią, była nie tylko ukoronowaniem jego życia i rządów, ale również ważnym sygnałem dla Europy – Polska to królestwo, Polska to niezależne państwo, Polska ma swoje miejsce wśród narodów chrześcijańskich.
Koronacja była zwieńczeniem długiej drogi. Bolesław kontynuował dzieło swojego ojca, ale uczynił coś więcej – umocnił Polskę wewnętrznie, rozszerzył jej granice, prowadził rozmowy i wojny z cesarstwem, wspierał chrystianizację sąsiednich ludów, ale też – co dziś szczególnie warto podkreślić – dbał o niezależność Kościoła w Polsce. To za jego sprawą utworzono arcybiskupstwo w Gnieźnie. To on w 1000 roku przyjął cesarza Ottona III na Zjeździe Gnieźnieńskim i jako równy z równym rozmawiał o przyszłości chrześcijańskiej Europy.
Z tamtych czasów wyłania się postać władcy o ogromnej ambicji, ale też odwagi cywilnej. Człowieka, który nie bał się marzyć o wielkiej Polsce – silnej, niezależnej, osadzonej na wartościach wiary i jedności. I choć wiele z tych marzeń było brutalnie weryfikowanych przez historię, to idea – fundament państwa i wspólnoty – przetrwała.
Dziś, po tysiącu lat, zadajemy sobie pytanie: co ta rocznica znaczy dla nas? Czy tysiącletnia historia nie stała się tylko datą w podręczniku? Otóż nie. Dziedzictwo Bolesława Chrobrego jest wciąż żywe – w naszym języku, w naszej kulturze, w Kościele, w narodowej dumie. Jego dzieło uczy nas, że wspólnota budowana na wierze, odwadze i mądrości przetrwa najtrudniejsze czasy. Uczy nas, że niezależność i suwerenność to wartości, o które warto zabiegać – zawsze z pokorą, ale i stanowczo.
Chrobry potrafił wybiegać myślą poza swój czas. Był mężem stanu – jednym z tych, o których pamięta się przez wieki.
Dziś więc – wśród sztandarów, obecności wojska, dostojeństwa tej świątyni – oddajemy hołd nie tylko królowi, ale i narodowi, który przez tysiąc lat potrafił trwać. I choć zmieniały się granice, ustroje, losy pokoleń – jedno pozostało niezmienne: nasza potrzeba wspólnoty, zakorzenienie w historii, i siła ducha, którą niesie wiara.
I na zakończenie – jak głosił kiedyś autor Księgi Przysłów:
„Sprawiedliwość wywyższa naród, lecz grzech okrywa hańbą ludy”. (Prz. 14,34)
Chwała królowi! Chwała Polsce! Chwała wierze, która nas niesie!
Po uroczystości w kościele, uczestnicy spotkali się w siedzibie Bractwa Kurkowego w Śremie, gdzie historyk UAM prof. dr hab. Tomasz Jurek wygłosił wykład poświęcony czasom Bolesława Chrobrego i jego koronacji.
Uroczystość zakończyła się koncertem kameralnym wykonanym przez Capella Canta Brass.