II Turniej Wiosenny im. Jana Kantego hr. Działyńskiego.
Dnia 6 kwietnia 2024 r. po raz drugi odbył się Turniej Wiosenny nawiązujący do zasłużonego w powstaniu styczniowym Jana Kantego hr. Działyńskiego. Na strzelnicę KBBK przybyło wielu braci kurkowych oraz gości. Poznańskie Bractwo Strzeleckie reprezentowali Robert Stanisławski oraz Dominik Górny – sekretarz Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Delegacja Bractwa Kurkowego w Pniewach, na czele z prezesem przywiozła zaproszenie na obchody 30-lecia reaktywacji bractwa w Pniewach, planowane na Zielone Świątki. Swarzędzkie Bractwo Kurkowe oraz Bractwo Kurkowe Ligota Koryta Korytnica reprezentował Zdzisław Kaczmarek Wiosenny Turniej zaszczycili żołnierze Misji USA w Polsce Mitch (Michael odpowiednik polski Michał) i Jeaf (Joseph po polsku Józef) z żoną Martą członkinią Bractwa Kurkowego w Chicago. Turniej zaszczycili również goście z Ukrainy
O tarczę statutową Jana hr. Działyńskiego (średnicy 80 cm) ufundowaną przez ubiegłorocznego zwycięzcę Zdzisława Jakubowskiego walczyli członkowie KBBK. Zwycięzcą został Adam Szyszka. Drugie miejsce zajął Maciej Łabno, a trzeci był Tomasz Andrecki. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.
Tarczę Jana Kantego Działyńskiego z wizerunkami Władysława hr. Zamoyskiego oraz hr. Jana Działyńskiego ufundowaną przez Rodzinny Ogród Działkowy im Władysława hr. Zamoyskiego w Bninie zdobył Zdzisław Kaczmarek ze Swarzędza. Drugie miejsce zajął Mateusz Kajzlerski z Bractwa Strzeleckiego w Pniewach, a trzeci był Wojciech Antczak KBBK.
Tarczę wiosenną ufundowaną przez Roberta Kolwicza z okazji 60 rocznicy swoich urodzin zdobył Alex Dolia z Ukrainy. Drugi był Maciej Łabno (KBBK), trzecie miejsce zajął Zdzisław Kaczmarek ze Swarzędza.
Tarczę urodzinową z okazji 50 urodzin ufundowaną przez Norberta Binka zdobył Marcin Malarecki (KBBK). Drugie miejsce zajął Zdzisław Kaczmarek z KBS w Swarzędzu, a trzeci był Artiom Hriszko z Ukrainy.
Wielką atrakcją było strzelanie do kura. Tym razem w widowiskowy sposób kura strącił Henryk Michałowski – prezes KBS w Pniewach. Gdy wszystkim uczestnikom wydawało się, że kur jeszcze mocno się trzyma na drewnianej żerdzi, na stanowisku stanął Roman Czechowski (KBBK). Gdy składał się do strzału kur efektownie spadł jak rażony. Drugi był więc Bogdan Roszak z KBS w Pniewach a trzecie miejsce zajął Roman M. Czechoski (KBBK).
Spotkanie na strzelnicy jest okazją do przypomnienia krótkiej biografii Jana Kantego Działyńskiego, urodzonego 28 września 1829 w Kórniku, syna Tytusa i Gryzeldy Działyńskich. Od 1853 r. był właścicielem Gołuchowa, a po śmierci ojca w 1861 r. dóbr kórnickich. Był działaczem społecznym i politycznym, powstańcem powstania styczniowego, prezesem Towarzystwa Literacko Historycznego, prezesem Towarzystwa Nauk Ścisłych w Paryżu, wydawcą bibliotek nauk ścisłych, redaktorem, projektantem broni wielostrzałowej, współzałożycielem w 1872 r. Banku Włościańskiego w Poznaniu. W 1857 r ożenił się z Izabelą Czartoryską, córką Adama Czartoryskiego, zwanego królem polskim na uchodźctwie. Stworzenie Komitetu Działyńskiego, udzielającego pomocy powstaniu styczniowemu, zakończone udziałem w Bitwie pod Ignacewem (8 maja 1863 r) zakończyło się dla niego poważnymi kłopotami: utratą majątków i skazaniem na śmierć, zakończone jednak amnestią w 1869 roku. Zmarł 30 marca 1880 jako ostatni męski potomek rodu Działyńskich na Kórniku. Spoczywa w rodowej krypcie kórnickiego kościoła. Majątek po nim odziedziczył siostrzeniec Władysław hr. Zamoyski.