100-lecie Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu (ZKBS RP)
W sobotę 13 sierpnia 2022 r. obchodzono setną rocznicę utworzenia ZKBS RP. Rok wcześniej program uroczystości przygotował Komitet Organizacyjny uzgodniono go z wiceprezydentem Poznania Jędrzejem Solarskim. Delegacje Bractw Kurkowych ze 102 sztandarami spotkały się na Szelągu – terenie przedwojennej siedziby Poznańskiego Bractwa Kurkowego.
Tak jak 7 sierpnia 1922 r. uroczystości rozpoczęto Mszą św. w Poznańskiej Farze, w intencji Bractw Kurkowych koncelebrowanej przez JE. AB Stanisława Gądeckiego i kapelana ZKBS Adama Borysika. W homilii Arcybiskup omówił historię Bractw Kurkowych oraz nadmienił, że główną siłą integrującą braci kurkowych jest „Wiara” oraz „Jedność”. Poznańska Fara wypełniła się „po brzegi” braćmi kurkowymi w mundurach i kontuszach. Poczty sztandarowe wypełniły prezbiterium.
Część oficjalna odbyła się po przemarszu ulicami staromiejskimi prowadzonym przez Orkiestrę Kurkową na placu Kolegiackim. W uroczystości brali udział: wicewojewoda – Beata Maszewska, starosta powiatu Pszczyna – Barbara Bandoła, starosta powiatu poznańskiego – Jan Grabkowski, przedstawiciel Prezydenta Poznania – Marcin Kostaszuk. Bractwa Kurkowe na czele z prezesem ZKBS RP Krzysztofem Larskim, reprezentowali prezesi dziesięciu Okręgów ZKBS RP., przedstawiciel EGS Andrzej Wegner. Krótki rys historyczny Zjednoczenia przedstawił Jerzy Wypych z Kalisza, przyboczny druh wybranego w 1991 r. Tadeusza Jakubiaka, muzealnika, który jeszcze w 1985 r. wskazał muzeum jako miejsce dla bractw kurkowych. Z tego też powodu ominął część poświęconą pracy Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego nad odnowieniem ZKBS RP w latach 1989-1991.
Głos zabrali przedstawiciele zaproszonych władz: Jan Grabkowski, Beata Maszewska, Andrzej Wegner. Na wniosek Komitetu Organizacyjnego Zjazdu Kapituła Orderu Zasługi nadała Ordery Zasługi. Marcin Kostaszuk zarekomendował okolicznościowe wydawnictwo pt. „Historia Bractwa Kurkowego w Poznaniu 1253-2021” autorstwa Pawła Redlarskiego, wydaną przez Wydawnictwo Miasta Poznania.
Po zakończeniu części oficjalnej bracia kurkowi, pieszo udali się na Szeląg, gdzie odbyły się: złożenie kwiatów przed pomnikiem brata kurkowego, wpis do kroniki Zjazdu, posiłek bracki, turniej o tytuł króla 100-lecia ZKBS RP. W strzelaniu do kura o tytuł króla 100-lecia ZKBS RP los uśmiechnął… się do Jerzego Wypycha z Kalisza. Jego pierwszym rycerzem został Czesław Wegner z Tucholi, drugim rycerzem Marek Balcerek z Jutrosina. Trzecim i czwartym rycerzem zostali Adam Warzybok z Ostrzeszowa i Wiesław Wielejewski z Piły.
Zjazdem nie zainteresowały się media publiczne. Rolę tę spełniła Swarzędzka Telewizja Kablowa. Marek Baranowski udzielił jej wywiadu i opowiedział o odnowicielskiej roli Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego w latach 1989-1991. Ta jest dobrze opisana w wydawnictwie wydanym z okazji 25-lecia ZKBS RP przez Jana Klauzę, ale pomijana przez dzisiejsze władze ZKBS RP i wielu wpływowych bracki kurkowych, którzy szacunku do historii bractw kurkowych nie wykazują..